Bosna’da Saklı Bir Cennet; BLAGAY

Özge TAŞKIN ŞENGELEN
Özge TAŞKIN ŞENGELEN

Dertlerinizi, tasalarınızı, endişelerinizi, geleceğe dair beklentilerinizi bir kenara bırakıp içinde bulunduğunuz ânı iliklerinize kadar yaşamak istediğiniz yerler vardır. Maneviyatı içinde kaybolup, bütün dünya sorunlarından uzaklaşmak istersiniz. Kuş uçmaz, kervan geçmez dedikleri yerleri boşuna seçmemişler maneviyata erişmek isteyenler. İnsanın aklı başından gidiyormuş böyle yerlerde, gördüm. Dünyanın karmaşasından arınarak iç alemlerine dalmaları bundandır belki. Yunus Emre’nin “Bir ben vardır bende, benden içeru” diyerek tanımladığı, insanın içindeki benle tanışması için tüm şartlar burada mevcut. Burası Blagay Tekkesi.  


“Alperenler Tekkesi” diye de bilinen Blagay Tekkesi, Bosna Hersek’in Blagay Kasabası’nda Mostar’a 15 km uzaklıkta yer alır. Blagay Tekkesi, aynı zamanda Mostar Köprüsü’nün de altından geçen Neretva Nehri’nin bir kolu olan Buna Irmağı’nın doğduğu yerde bulunuyor.


Su kaynağının yanı başındaki Blagay Tekkesi’nin kuruluşu ile ilgili farklı rivayetler olsa da, Osmanlı henüz buralara gelmeden bir Anadolu dervişi olan Sarı Saltuk ve alperenlerin buraya geldiği ve tekkeyi kurduğu söyleniyor. 15.yy’da Buna Irmağı’nın çıkış kaynağı olan mağaranın yanına kurulan tekke, Boşnakların hızla Müslümanlığı seçmesinde de çok önemli bir rol oynamış. Tekkede yaşayanlar bölgeye yıllarca manevi güç katmışlar. Tekkeye Evliya Çelebi’nin de uğradığı söyleniyor.


Günümüzde her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği tekkede aşure ayında büyük kazanlarda aşure pişirilip dağıtılıyor. Aynı zamanda her yıl mayıs ayının ikinci cuması ve 28 Mayıs gecesi Fatih Sultan Mehmet’i anmak için özel programlar düzenleniyor.


İbadet odaları, misafirhane, hamamlık, mutfak, iç avlu ve abdesthane bölümlerinden oluşan üç katlı ahşap tekkede Sarı Saltuk ve Şeyh Açıkbaş’a ait bir türbe de bulunuyor. Tekke’nin bir bölümünde dervişler hayatlarını devam ettirirken bir bölümüne de dünya hayatından geçenler defnedilmiş.


Blagay Tekkesi, Bosna Hersek’i ziyaret etmek için en güzel sebeplerden biri. Maneviyatının derinliklerinde kaybolacağınız Blagay Tekkesi’nde insan, dünya ve ahiretin tekke ile türbe arasındaki kapıdan geçmek kadar yakın olduğu hissine kapılıyor.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği / Vizyon Koleji