Ömer Tuğrul İnançer

Mutlu Bir Eğitim
Mutlu Bir Eğitim

            Ömer Tuğrul İnançer, 1946 senesinde Bursa’da dünyaya geldi. Orta tahsilini Bursa’da tamamlayan İnançer, üniversite tahsilini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır. Tahsili sırasında özel olarak müzik dersleri aldı.

            Tahsil hayatından sonra yirmi yıl kadar muhtelif şirketlerde müşavir-avukatlık yaptı, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nda sanatçı-müdür olarak çalışmaya başladı. 2011 Haziran’ında yaş haddinden emekli oldu.

            Sesinin kalınlığından dolayı Hocası Hamdi Daner Bursa Öğretmenler Dermeği’nden müzik dersleri aldırdı. İnançer burada Batı müziği eğitimi aldı. “Hocam, bu müzik beni bana söylemiyor.” deyip Batı Müziği’ni bırakıp Türk Musikisine yönelmiştir. Üstadı olarak gördüğü Muzaffer Özak’ın kurduğu ve avukat olarak destek olduğu Türk Tasavvuf Müziği’ni Araştırma ve Yaşatma Derneği’ne önemli katkılar yapmıştır. İstanbul’a geldiğinde Üsküdar’da Türk Müziği çalışmalarını başlattı.

İnançer, çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıp birçok yurt içi ve yurt dışı konserlerde müzik faaliyetlerinde bulundu. Tasavvuf konularında da yine yurt içi ve yurt dışında pek çok konferanslar verdi, seminerlere katıldı.

           Makaleleri, röportajları ve sekiz kitabı yayımlanan Ömer Tuğrul İnançer, evli olup biri psikolog, diğeri ekonomist iki çocuk babasıdır. Türk düşünce hayatının en önemli isimlerinden yazar, hukukçu, muttasavvıf ve Karagümrük’teki Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin son postnişini olarak bilinmektedir. Kendisi Türk kültür tarihine büyük katkıları olan bir mütefekkirdir. Kültürümüzün, medeniyetimizin tekrardan ihyası için ömrünü bu meselelerle geçirmiştir.  Türk Tasavvuf Musikisinin önemli isimlerinԁen biri olmuştur. Ömer Tuğrul İnançer, 76 yaşında iken 4 Şubat 2022 günü İstanbul’da vefat etti. Mekânı cennet olsun.

 

              ÖMER TUĞRUL İNANÇER ESERLERİ

 

Kitapları:

 

Gönül Sohbetleri (2006), Gönül Gözü (Kenan Gürsoy ile, 2006), Dinle Neyden & Mesnevi Sohbetleri (2009), Muhabbet Peygamberi Hz. Muhammed (sav) (2010), Vakte Karşı Sözler (2012), Bir Muhammedî Aşık: Hz. Mevlâna (2012)

 

Sohbetler:

Gönül Gözü (Kenan Gürsoy), Şarkılar Seni Söyler (Ahmet Özhan ile), Aşk Кağıda Yazılmıyor (Ayşe Şasa, Abdurrahim Кarakoç, Lale Müldür, Erol Göka, Sadık Yalsızuçanlar, Enis Batur, Laurent Mignon, Mahmud Erol Kılıç ile), Mübarek Vakitler