Zor Bir Hamle

Hilal Yüksel
Hilal Yüksel

                                                               

      “Affetmek” Arapça “afv” kökünden dilimize geçmiştir. Afv sözcüğü, suçunu bağışlama anlamına gelmektedir. Affetmek bir suçu, hatayı, yanlışı  bağışlamaktır. Affedilmekse kabul görmektir. Affedilen, bir suç ya da bir hatanın pişmanlığını duyar. Pişmanlığın meyvesidir özür dilemek, bağışlanmak istemek. 

 

           Ağzımızdan çıkan bir kelime, bir davranış istemeden de olsa neden olabilir bir hataya. Böyle bir durumda bazılarımız affetmeyi sevmez, kimsenin ikinci bir hakka ihtiyacı olmadığını düşünür. Bazılarımız da affeden kişinin erdemli insan olduğunu ve biri bağışlanmak istiyorsa affetmenin en doğru çözüm yolu olduğunu düşünür.

 

          Bana kalırsa özür dilemek sadece sözle olmamalı. Nasıl bir insan sevgisini göstermek için çabalıyorsa ve “seni seviyorum” gibi bir sözü bunun için yeterli bulmuyorsa aynı şekilde af dilemek de böyle olmalı. Affetmek bir erdemdir fakat affedilmeyi hak edene… Yapılan hatanın karşımızdakine verdiği zararı da düşünecek olursak tekrar kabul görmeye giden yol emeksiz olmamalıdır. Her insan hata yapar ama bir insan, yaptığı hatadan ders çıkarmıyorsa ve ilişkinin güçlenmesi için bir sonuç elde edilmiyorsa o insanın yaptığı hata affedilmemelidir. 

 

   Affetmek birden olmaz. Affeden gerçekten duruma razı olmalıdır. Gönlünden affetmezsen hiç affetmemişsindir zaten.  Bu yok saymaktır, unutmaktır, kuru bir kabul etmedir. Affetmek nihayetinde kendi değerlerini önemli gören bir insanın ortaya koyabileceği  en zor erdemdir. Eğer biri sizi affetmişse kendinizdeki sorunu görmeye çalışmakla beraber karşı tarafı da düşünmeyi unutmayın. Çünkü affetmek kendi haklarını düşünen hiçbir kimse için kolay bir hamle olmayacaktır. 

                                                                                                                                             

Affet Demeyeceğim

Sana beni affet demeyeceğim

Biliyorum ki kolay değil senin için

Belki de hiç düşünmedim

Ne dersin diye benim için

 

Sana kabullen demeyeceğim

Biliyorum ki kolay değil gerçekler

Ama söz veriyorum ki sevdiğim

Hatalarımla seni üzmeyeceğim

 

Ve senden istemeyeceğim 

Suçumu mazur görmeni 

Git dersen gideceğim

Yalvarsam bile kalmak için

 

Eğer gidersem anlayacağım ki

Pişmanlıkmış içimdeki

Ve eğer kalırsam göreceğim ki

Zormuş affetmek herkesi

                                      

Öğrenci / Bahçeşehir Anadolu Lisesi