Toprak Ana / Kitap İncele

Reyhan Kılıç
Reyhan Kılıç

“Geleceğin ne getireceğini kimse bilemezdi ve şimdi olanları düşünüp üzülmenin de hiçbir yararı yoktu.”

 

Bence bu cümle tamamen Tolgonay’ın hayat felsefesini anlatmaktadır. Kitapta daha çok İkinci Dünya Savaşı sırasında çokça ferdini savaşta kaybeden bir ailenin durumu anlatılır. Tolgonay ise bu ailenin fedakar annesidir. Tolgonay savaş sırasında cepheye erzak gönderebilmek için ekim yapmaktadır. Toprak Ana Tolganay’ın zor zamanlarında dert ortağıdır. Tolganay’ın bu yardımları göndermesinin sebebi başka insanların da ailelerini kaybetmelerini önlemektir. Bir başka sebep ise gelini Aliman’dır. Aliman kocasını kaybetmiştir ve bu travmayı atlatamamıştır. Bu sıralar Tolgonay’ın dik durmasıyla Aliman ayakta kalabilmiştir. Tolgonay bir yandan da Aliman’ın hâlâ onunla kalıp kalmaması hakkında düşüncelere dalmıştır. Ancak Tolgonay ve Aliman sorunları yavaş yavaş aştıklarında Aliman’ın hamile olduğu anlaşılır.

 

Bir gece Tolgonay Aliman’ı yatakta bulamaz; o gece bir can doğar, bir can uğurlanır. Tolgonay’ın bir torunu olur. Tolgonay Aliman’ı kaybettiği için üzülmek yerine torununa bir oğluymuş gibi bakmıştır. Bu süreçte Tolgonay’ın dert arkadaşı yine Toprak Ana olmuştur. Tolganay’ın torunu büyümüş, savaş da dinmiştir. Şimdi ise olanları torununa nasıl anlatacağını düşünme vakti gelmiştir. 

 

Bu hikâye benim için bir kadının gücünü ve asla pes etmeyişini anlatmaktadır. Çünkü Tolgonay eşini ve üç oğlunu kaybetmesine rağmen yorulmadan cephedekiler için çalışmaya devam etmiştir. Aliman Tolgonay ile büyümüştür. Aliman o genç yaşta dul kalmıştı ama evlenmek yerine Tolgonay ile kalmayı tercih etmişti. Çünkü onun neler çektiğinin farkındadıydı. İki güçlü kadın olarak birbirlerine destek çıkmışlar, ne kadar yorgun olsalar da bunu birbirlerine göstermemeye çalışmışlardı. Aliman Tolgonay’a veda edince Tolgonay yine mücadeleye devam ediyor ve hayatını torununa adıyor.

 

Tolgonay yorgunluğunu artık vücudundan atamayacak dereceye gelmiştir. Ama bir yandan torununu düşünmektedir. Bu düşüncelerini ise onu sorgulamadan, yargılamadan dinleyecek birine ihtiyacı vardı. Toprak Ana’ya ihtiyacı vardı. Toprak Ana ise her zaman olduğu gibi kollarını açmış Tolgonay’ı beklemektedir. Fedakarlığın, çalışkanlığın, cesaretin insana bürünmüş halini beklemektedir. 

Öğrenci / Öğrenciden Armağan Anadolu Lisesi